4 Ekim Hayvanları Koruma Günü

Bugün 4 Ekim, Hayvanları Koruma Günü. Ancak Türkiye’de yasalar hayvanları korumak konusunda oldukça yetersiz. Hayvan denildiğinde sadece sahipli kedi ve köpeklerin anlaşıldığı Türkiye’de yasa sadece insanların ‘malı’ olan hayvanları ‘mal’ olarak koruyor.  Sahipsiz hayvanlar şehir dışındaki büyük barınaklara götürülerek, gözden ırak dev tesislere kapatılıyor ve sokaklar hayvanlardan temizleniyor. Hayvanat bahçeleri, sirkler ve yunus parkları da hayvan hakkı ihlallerinin yoğun olarak yaşandığı yerler. İstanbul Adalar’da atlar, faytonlarda çatlayana kadar çalıştırılıyor.

Kentsel dönüşüm, devasa tesisler, TOKİ’ler hayvanların da yaşam alanlarını hızla gasbediyor. Yaban hayvanları yıkılan doğal sığınma alanları ve kurutulan göletler nedeni ile şehirlere inmeye başlıyor. Kedi ve köpekler zehirleniyor, tekmeleniyor, öldürülüyor, işkence ediliyor. Sokaklara onlar için konan bir kap su bile döküp fırlatılıyor. Türkiye’de hayvan haklarını düzenleyen 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu, hayvanları korumak konusunda oldukça yetersiz. Hayvan hakları savunucuları bütün hayvanları koruyan, hayvan hak ihlallerini cezalandıran bir koruma yasası çıkarılmasını istiyor.

TABLO KUTLAMA YAPILACAK GİBİ DEĞİL

Hayvan haklarını korumak isteyen kişiler 1822 yılında İngiltere de bir araya gelerek ilk hayvan koruma birliğini kurarlar. Aynı amaçla Hollanda’da Hayvan Koruma Federasyonu kurularak 4 Ekim’i Hayvanları Koruma Günü ilan ettiler. Ancak Türkiye’deki tabloya baktığımızda kutlama yapılacak bir durum olmadığı görülüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir